Wizyta w ginekologa – kiedy należy się zgłosić do gabinetu ginekologicznego?

Wizyta w ginekologa – kiedy należy się zgłosić do gabinetu ginekologicznego?

Ginekolog to lekarz specjalista, który dba o zdrowie żeńskich narządów płciowych. Z jego usług mogą korzystać kobiety w każdy wieku – zarówno w wieku dziecięcym, nastoletnim, dorosłym, jak i starszym. Kiedy dokładnie powinnyśmy się do niego zgłosić? Czy istnieją jakieś charakterystyczne objawy, których nie należy bagatelizować? Sprawdzamy!

Badania ginekologiczne – co dają?

Większość kobiet traktuje badania ginekologiczne jako zło konieczne, dlatego tak rzadko zapisują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym, lub robią to dopiero wtedy, gdy dolegliwości uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. To ogromny błąd, ponieważ tylko badania ginekologiczne, pozwalają na zachowanie dobrego zdrowia i przeciwdziałanie infekcjom, dolegliwościom bólowym, czy chorobom narządów płciowych. Taki ginekolog warszawa to specjalista, który jest w stanie szybko rozpoznać i zalecić odpowiednią terapię, by szybko pozbyć się przyczyny dolegliwości, czyli najprościej mówiąc, to dzięki niemu można cieszyć się właśnie dobrym zdrowiem. Ginekolog może zdiagnozować nie tylko groźne dla naszego zdrowia nowotwory, ale również drobne infekcje, czy zmiany w drogach rodnych (jak np. torbiele).

Kiedy zgłosić się na wizytę do ginekologa?

Przyjęło się, że każda kobieta powinna robić okresowe badania ginekologiczne. W ciągu roku zaleca się 1-2 wizyty u ginekologa, czyli tak naprawdę wystarczy jedna wizyta u specjalisty, by mieć pod kontrolą swoje zdrowie. O wizycie u ginekologa powinny pomyśleć też młode dziewczyny, które dopiero planują rozpocząć współżycie. Specjalista nie tylko odpowie na wszystkie intrygujące pytania, ale również pomoże dobrać odpowiednie środki antykoncepcyjne, by uniknąć ciąży. Jednak to nie wszystko, istnieje szereg dolegliwości, które mogą wskazywać o tym, że dzieje się z nami coś złego i jeśli je zauważymy, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. O czym dokładnie mowa?

Ginekolog jest lekarzem, do którego należy się zgłosić, gdy zauważymy u siebie objawy ciąży, a więc np. spóźniający się okres, nudności i wymioty, zawroty głowy, czy zmiana apetytu. O ciąży może świadczyć również ból brzucha, wrażliwość na zapachy, czy ból piersi.

Innymi, bardzo często występującymi dolegliwościami są gęste upławy o żółtej, zielonej lub brązowej barwie, jak również świąd i pieczenie, czy ból dolnej połowy brzucha. Te symptomy mogą świadczyć o stanie zapalnym pochwie, a więc pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *