W jaki sposób wariograf pozwala określić ludzką prawdomówność?

W jaki sposób wariograf pozwala określić ludzką prawdomówność?

Wariograf to jedno z najstarszych urządzeń stosowanych w określaniu ludzkiej prawdomówności. Zastanawialiście się jednak, dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że uczeni mogą określić, czy dana osoba kłamie, czy też mówi prawdę? Sprawdzamy!

Wariograf – co to za urządzenie?

Wariograf dla wielu to niepozorne urządzenie, które bardziej znany jest z filmów niż ze świata https://www.wariograf.com.pl realnego. Jednak w ostatnim czasie jego popularność wzrosła, zwłaszcza wśród osób, które chcą określić prawdomówność. Wariograf jest urządzeniem elektronicznym, wyposażonym w specjalne czujniki, które rejestrują parametry fizjologiczne organizmu i dają zapis w postaci graficznego obrazu. Na podstawie wyników biegły jest w stanie określić prawdomówność badanej osoby.

Wariograf a określanie ludzkiej prawdomówności – o co w tym chodzi?

To nie cud, ani też pigułka prawdy, lecz nauka nad ludzkim organizmem, jego fizjologii, czyli pracy ludzkiego organizmu, pozwala określić ludzką prawdomówność i to właśnie na tej zależności opiera się działanie wariografu. W badaniach na wariografie skupiono się na układzie sympatycznym, który wraz z układem parasympatycznym tworzy autonomiczny układ nerwowy. Układ sympatyczny mobilizuje organy wewnętrzne do pracy i uaktywnia się wtedy, gdy wyczuwa zagrożenie (np. wtedy odczuwamy strach, obawy lub stres). Jak już wspominaliśmy, istnieje również układ parasympatyczny, który uaktywnia się automatycznie, a jego zadaniem jest spowolnić pracę organów, które wcześniej zostały pobudzone przez układ sympatyczny. Wariograf jest urządzeniem, które pozwala badaniach wychwycić i zarejestrować czynniki, które doprowadziły do aktywacji i wzmożonej pracy organów w organizmie. Jednym z takich czynników jest właśnie kłamstwo. Powoduje ono psychiczny niepokój, stres, a czasem nawet lęk. Właśnie wtedy układ nerwowy zaczyna się mobilizować i dawać o sobie znać w postaci podwyższonego ciśnienia krwi, przyśpieszenia bicia serca, czy trudności z oddychaniem. W chwili, gdy osoba kłamiąca jest podłączona do wariografu, wszystkie reakcje fizjologiczne zostaną wychwycone i na ich podstawie da się określić momenty, kiedy dana osoba kłamała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *