wkładki ortopedyczne Kraków

Odzież medyczna – czym kierować się przy wyborze?

Konieczność noszenia odzieży ochronnej jest oczywistością dla pracowników wielu branży. Korzystają z niej nie tylko lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel szpitali i przychodni medycznych, ale także kosmetyczki, fryzjerzy, weterynarze. Najważniejszym celem noszenia takiej garderoby jest zabezpieczenie się przed groźnymi patogenami. Czym więc kierować się przy wyborze odzieży medycznej, aby jak najlepiej służyła?

Po pierwsze – komfort

Długie godziny pracy, często w niewygodnej pozycji, w dusznym pomieszczeniu. Z tym zwykle muszą się mierzyć pracownicy sektora medycznego, dlatego też komfort noszenia odzieży ochronnej jest tak ważny. Aby go zapewnić należy unikać ubrań oferowanych tylko w jednym rozmiarze (one size). Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże stroje będą źle się układały. Co więcej, może to być przyczyną krępowania ruchów i ograniczenia swobody podczas wykonywania obowiązków służbowych. Istotnym aspektem jest także rodzaj materiału z jakiego odzież jest wykonana. Tkaniną zapewniającą najwyższy komfort jest bawełna z dodatkiem poliestru i kilku procent elastanu. Jest to materiał wytrzymały, który zarazem zapewnia odpowiednią przewiewność.

Myśląc o komforcie użytkowania warto także przeanalizować elementy garderoby, które ułatwiały by pracę. W zależności od potrzeb, warto wybierać np. bluzy z dużymi kieszeniami czy też zwracać uwagę na preferowane przez siebie zapięcia (zamki błyskawiczne, zatrzaski czy guziki). Dobrze sprawdzają się męskie spodnie medyczne, które są wykonane z materiału z dodatkiem elastanu. Ponadto, jeśli pracodawca nie narzuca rodzaju odzieży preferowanej w danej placówce, warto wybierać takie zestawy, w których czujemy się najlepiej. Dla niektórych będzie to bluza i spodnie, dla innych fartuch lub sukienka.

Po drugie – wytrzymałość

Odzież medyczna to szczególny rodzaj garderoby, który musi podlegać częstym praniom w wysokiej temperaturze. Dlatego też tkanina, z której jest wykonana musi znosić bez uszczerbku tak intensywną eksploatację. Zapewni to wspomniana wcześniej bawełna z odpowiednimi dodatkami poliestru i elastanu. Jest to materiał nie tracący z czasem swoich właściwości, który nie gniecie się i nie przyjmuje zanieczyszczeń.

 

Praca w sektorze medycznym łączy się z koniecznością narażania się na kontakt z patogenami. Noszenie odzieży ochronnej to przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo – swoje, współpracowników oraz pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *