Neurochirurgia to wyjątkowo trudny dział medycyny

Za jedną z trudniejszych dziedzin medycyny od zawsze była uznawana neurochirurgia .

Wynika to z tego, że pomimo wielu badań, ogromnego trudu pracy wielu lekarzy układ nerwowy wciąż jest słabo opisany. Mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Jednak pewnie nieprędko się to zmieni. Wiąże się to między innymi z tym, że osoby lekarze neurochirurdzy często pracują z osobami po rożnych wypadkach i urazach. Nigdy nie da się na pewno ocenić w jaki sposób konkretny wypadek wpłynął na stan ludzkiego układu nerwowego.

Dlatego też niestety neurochirurgia jeszcze przez długi czas będzie w dużej mierze bazowała na przypuszczeniach lekarzy. Być może jeśli za jakiś czas uda się wynaleźć nowszy i lepszy sprzęt techniczny to sprawa nieco się zmieni. Przykładowo po wypadku, kiedy dojdzie do uderzenia w głowę może pojawić się krwiak wewnątrz czaszki. Nigdy do końca nie wiadomo, na jakie ośrodki mózgowe będzie on uciskał i w jaki sposób odbije się to na pacjencie. Nie istnieją też żadne metody, które mogłyby pokazać, w jaki sposób guz się będzie rozrastał.

Pozostaje tylko niepewne prognozowanie. Neurochirurdzy zajmują się także zmianami nowotworowymi jakie czasami pojawiają się w głowie. Są to między innymi różnego rodzaju glejaki i oponiaki. Zdarza się, że pojawiają się też osoby z wrodzonymi wadami układu nerwowego. W tych przypadkach na ogół medycyna bywa bezsilna, Prawdopodobnie z powodu wszystkich tych powodów, bardzo trudno jest znaleźć dobrego lekarza neurochirurga. Co więcej jest mało lekarzy którzy chcą się kształcić w tę stronę, z tego powodu na rynku brakuje neurochirurgów.

Duża część z nich i tak emigruje w poszukiwaniu lepszych zarobków za granicę.

Jeśli nie zacznie się to wkrótce zmieniać, może się okazać, że w Polsce zacznie brakować neurochirurgów z prawdziwego zdarzenia, którzy będą w stanie się zając w sposób profesjonalny pacjentami. Już dzisiaj pacjenci wymieniają się różnymi metodami, jak znaleźć dobrego lekarza. Czasami wiąże się to z koniecznością odbycia długich podróży i zdecydowaniem się na prywatne wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *