Kurzajki na stopach i dłoniach – przyczyny i leczenie

Kurzajki to potoczne określenie brodawek, powstających na naszej skórze w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Nie da się ukryć, że stanowią one ogromny problem natury estetycznej, a co więcej, na samego brodawczaka ludzkiego, nie znaleziono jeszcze skutecznego remedium. Wobec tego jedyną możliwością leczenia brodawek jest miejscowe zwalczanie ich ogniw. Jednak co jest główną przyczyną ich powstawania na dłoniach i stopach, a także jak je leczyć?

Przyczyny powstawania kurzajek

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek, których główną przyczyną jest zakażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego. Co więcej, występuje co najmniej kilkanaście odmian, które mogą zaatakować naszą skórę. Zwykle najczęściej wirus ten występuje na dłoniach i stopach, jednak dość szybko może się rozprzestrzenić w okolice miejsc intymnych, a nawet zaatakować wnętrze jamy ustnej, a także górne drogi oddechowe. Jednak należy wiedzieć, że wirus ten jest swoisty gatunkowo. Co to oznacza w praktyce?

Otóż ludzie mogą zarazić się nim tylko i wyłącznie od kontaktu z inną osobą. Dodatkowo wirus brodawczaka ludzkiego przez kilka, a nawet kilkanaście lat może pozostawać w formie uśpionej, a to oznacza, że zakażona osoba nie doświadcza żadnych zmian skórnych i nieświadomie może go roznosić i zakażać innych.

Co ciekawe, najszybciej zarażą się nim osoby, które mają już obniżoną odporność. Do głównych przyczyn powstawania kurzajek możemy zaliczyć nie tylko kontakt bezpośredni, ze skórą osoby już zakażonej, ale również przez używanie tych samych przedmiotów np. ręcznika, jak i również przez współżycie. Do miejsc o podwyższonym ryzyku zakażenia, możemy zaliczyć także miejsca publiczne jak np. baseny, siłownie, sauny czy solaria.

Jak leczyć kurzajki?

Medycyna jak do tej pory nie opracowała skutecznego leku, który pozwoliłby na wyeliminowanie samego wirusa brodawczaka ludzkiego z organizmu. Oznacza to, że leczenie może odbywać się jedynie miejscowo w przypadku miejsc, które zostały zaatakowane przez kurzajki. W tym celu można wykorzystać preparaty do miejscowego aplikowania, których szeroka gama dostępna jest w aptekach.

Jednym z takich leków bez recepty jest Brodacid, który charakteryzuje się nie tylko szybkim działaniem – kuracja trwa około 6-8 tygodni, ale także wysoką zawartością substancji czynnych jak np. kwas salicylowy i kwas mlekowy. Stosuje się go dwa razy dziennie, nakładając go przy pomocy specjalnego aplikatora, bezpośrednio na miejsce zmieniono chorobowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *