Kontrolowane Jedzenie
Jedzenie jest problemem, jeśli staje się obsesją. Boimy się przytyć, a jednocześnie czasem nie możemy powstrzymać się przed jedzeniem niezdrowych rzeczy. Potem próbujemy przeciwdziałać przybieraniu na wadze i unikamy jedzenia. Jesteśmy długo głodni. W naszych głowach naprzemian pojawiają się marzenia o jedzeniu, obawa przed tyciem, pretensje do siebie o słabą wolę. Jest bardzo prawdopodobne, że skończy się to kolejnym objedzeniem się, a później wyrzutami sumienia i niezadowoleniem z siebie. Sposobem na wyjście z takiego zamkniętego kręgu jest ustrukturyzowanie diety oraz nawyków związanych z jedzeniem. – Dietetyk Warszawa
Rytm jedzenia:
Nie możesz głodować, jedz w ciągu dnia 2 – 3 duże posiłki oraz 2 – 3 małe, nie rzadziej niż co 3 godziny.
Jedz według ustalonego wcześniej jadłospisu, w jego ułożeniu może pomóc Ci dietetyk. Aby dobrze przygotować się do wizyty u dietetyka przez tydzień notuj dokładnie, co każdego dnia zjadłeś lub wypiłeś i w jakiej ilości.
Jedz o stałych porach dnia.
Unikaj jedzenia między posiłkami.
Kupowanie żywności:
Przygotowuj sobie listę zakupów i kupuj tylko to, co na niej wynotowałeś. Listę sporządzaj kiedy jesteś najedzony.
Na zakupy idź po posiłku.
Unikaj kupowania i trzymania w domu słonych przekąsek, słodyczy, produktów gotowych od razu do spożycia.
Posiłki:
Wyznacz miejsce w swoim domu, a także w pracy, gdzie będziesz zjadać posiłki. Nie jedz nigdzie indziej (na kanapie przed telewizorem, w łóżku, w samochodzie, przy komputerze, w pracy przy biurku), a jednocześnie w miejscu wyznaczonym do jadania posiłków staraj się nie robić niczego innego.
Spożywaj określone (nałożone na talerz) porcje jedzenia. Ewentualne dokładki dobieraj na talerz i zjadaj, tam gdzie posiłki, a nie w drzwiach lodówki albo prosto z garnka czy opakowania.
Podczas jedzenia nie zajmuj się niczym innym.
Spróbuj zostawiać na talerzu niewielkie porcje jedzenia, jak to robi wielu ludzi – nie musisz zjadać wszystkiego do końca.
Kiedy zjesz, opuść miejsce jedzenia, aż do następnego posiłku.