Konsultacja lekarska z e-zwolnieniem jest jednym z przykładów, jak technologia może usprawnić opiekę zdrowotną. Jest to wygodna opcja dla osób, które potrzebują zwolnienia lekarskiego, ale nie mogą lub nie chcą odwiedzić gabinetu lekarskiego osobiście. Dla wielu pacjentów taka usługa to nowość, dlatego w tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące konsultacji medycznych z e-zwolnieniem.
Czy konsultacja lekarska z e-zwolnieniem jest legalna?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Konsultacja lekarska z e-zwolnieniem jest w 100% legalna i zgodna z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi opieki zdrowotnej. Podczas wirtualnego spotkania możesz otrzymać też w pełni akceptowaną w aptekach e-receptę od lekarza online. Przed skorzystaniem z usług medycznych przez Internet upewnij się, że masz do czynienia z legalnie działająca platformą.
Jak wygląda konsultacja medyczna z e-zwolnieniem?
Konsultacja medyczna z e-zwolnieniem przebiega w sposób podobny do tradycyjnej wizyty u lekarza. Różnica polega na tym, że odbywa się online za pośrednictwem platformy do zdalnych spotkań. Przeważnie pacjent najpierw wypełnia formularz, w którym wstępnie opisuje swój problem i podaje niezbędne dane dotyczące zdrowia. Następnie lekarz kontaktuje się z pacjentem i odbywa się konsultacja online, na podstawie której podejmowana jest decyzja o wystawieniu e-zwolnienia.
Kto może skorzystać z konsultacji z e-zwolnieniem?
Z konsultacji dotyczącej wystawienia e-zwolnienia lub e-recepty online może skorzystać każda osoba dorosła. Warunkiem jest opłacenie usługi i dostęp do Internetu. E-zwolnienie może zostać wydane jednak tylko osobie chorej lub z objawami chorobowymi. Jest to istotne zabezpieczenie, które zapobiega nadużyciom i nieuzasadnionemu korzystaniu z systemu e-zwolnień. Lekarz może odmówić wystawienia e-zwolnienia, jeżeli uzna, że pacjent nie jest chory. W takiej sytuacji otrzymasz szczegółowe informacje związane z odmową
Czy e-zwolnienie jest dostarczane automatycznie do pracodawcy?
Tak. Lekarz wystawi zwolnienie lekarskie w systemie ZUS. Jeżeli pracodawca nie posiada konta w PUE ZUS, to pacjent zostanie poinformowany przez lekarza o konieczności dostarczenia e-ZLA pacjenta. Niekiedy może dojść do opóźnień w aktualizacji danych w systemie PUE ZUS, przez co e-zwolnienie może być widoczne w systemie nawet dopiero po 72h od wypełnienia wniosku. Pracodawca nie ma natomiast wglądu do recept online i innych wrażliwych danych pacjenta.