Kiedy warto iść do psychologa
1.Problem przerasta nasze możliwości
Niekiedy po prostu nie ma możliwości samodzielnego poradzenia sobie z problemem lub jest to bardzo trudne. Potrzebujemy fachowej pomocy i zastosowania specjalistycznych metod. Przykładem jest sytuacja, kiedy po przeżyciu traumy pojawia pourazowe zaburzenie stresowe.
2.Problem narasta i przynosi cierpienie
Na psychoterapię zgłaszają się najczęściej osoby, które cierpią. Męczą się same ze sobą i myślą, że dłużej już nie zniosą takiej sytuacji. Problem przysłania wszystko inne, a powrót do poprzedniego życia wydaje się niemożliwy. Tak bywa w depresji.
3.Problem przeszkadza w życiu
Czasem jakiś problem psychologiczny utrudnia nam realizację celów czy wymagań życiowych. Na przykład lęk społeczny, który mógł nie przeszkadzać w szkole średniej, staje się dużym kłopotem na studiach, gdzie trzeba przygotowywać i wygłaszać prezentacje.
4.Problem powraca
Gdy w podobnych sytuacjach mamy wciąż te same problemy. Na przykład w kolejnym związku czujemy się niedocenieni, niewystarczająco kochani lub lekceważeni albo w kolejnej pracy nie układają nam się relacje ze zwierzchnikiem czy kolegami.
5.Problem jest leczony lekami
Jeżeli korzystasz z opieki psychiatry oraz bierzesz przepisane przez niego leki, rozważ także udanie się na psychoterapię. Zmniejsza ona ryzyko nawrotu problemu i daje środki potrzebne do radzenia sobie z nim. Niestety, leki nie mają takiego działania.