Jak odpowiednio przygotować się do badań?

Jak odpowiednio przygotować się do badań?

Przeprowadzenie wielu badań wymaga odpowiedniego przygotowania się do nich przez pacjenta. Najczęściej przy nowoczesnej diagnostyce pacjenci muszą być na czczo czy odpowiednio ubrani. Do wykonania rezonansu magnetycznego również trzeba odpowiednio się przygotować, co ułatwia właściwe przeprowadzenie badania.

Rezonans magnetyczny jest coraz częściej zlecanym badaniem. Wynika to z rosnącej dostępności do urządzeń rezonansu magnetycznego w placówkach medycznych. Oczywiście w wielu placówkach medycznych używane są podstawowe wersje urządzenia. Natomiast bardziej czułe urządzenia dostępne są w szpitalach czy klinikach. Pozwalają one wykonać bardziej szczegółowe obrazowanie, które jest niezbędne przy wykrywaniu trudnych do zdiagnozowania chorób. Jednak rezonans magnetyczny głowy bywa stosowany również profilaktycznie, a w celu wykluczenia urazów głowy. Takie badania są niezbędne u pacjentów po wypadkach samochodowych, upadkach. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala wykluczyć występowanie nawet drobnych urazów głowy, których brak wykrycia może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Nowoczesna diagnostyka

Metoda obrazowa pozwala na uzyskanie obrazu głębi ciała. Rezonans magnetyczny jest jednym z podstawowych zabiegów związanych z metodą obrazowania. Wykonanie obrazowania pozwala na uzyskania szczegółowego obrazu tkanek miękkich czy twardych bez ingerencji w organizm. Badanie pozwala uzyskać obraz struktur nie tylko tkanek, ale również narządów. Możliwe jest również wykonanie trójwymiarowych modeli badanych fragmentów ciała. W ten sposób diagnosta czy lekarz może uzyskać bardzo dokładne informacje o tym, czy tkanki w wybranym miejscu wykazują właściwy wygląd.

Wiele urazów głowy czy chorób nie daje jednoznacznych symptomów. We wczesnych fazach wielu chorób pacjenci nie mają żadnych, szczególnych objawów. Jednak wskazówką do wykonania badania rezonansem magnetycznym może być intensywny ból czy przewlekły ból, których lekarz nie może powiązać z konkretną chorobą. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala wykryć we wczesnym etapie takie, groźne choroby jak choroba nowotworowa mózgu. Badania wykorzystywane są również do wykrywania różnego rodzaju zapaleń, jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, a także guzów, chorób przydatki mózgowej.

Czy badanie jest bolesne?

Dla pacjentów rezonans magnetyczny jest jednym z bardziej przyjaznych badań. Po pierwsze nie jest to badanie inwazyjne, więc nie wymaga specjalnego przygotowania się do badania, czy rekonwalescencji po badaniu. Po drugie rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym. Niezbędne może być podanie dożylnie środka kontrastującego, ale nie zawsze jest to konieczne. Wiele zależy od tego w jakim miejscu znajdują się tkanki, które mają być poddane badaniu. Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego to również bezpieczne badanie. Rezonans magnetyczny nie emituje żadnych fal powodujących negatywne skutki dla organizmu. Pole magnetyczne czy fale radiowe nie są niebezpieczne dla człowieka. Rezonans magnetyczny ma również krótką listę przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *