Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała bądź jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu albo procesów nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy wypada wykonać rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się często USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na odpowiednią rozpoznanie a potem odpowiednie terapie.
Ogromnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych widoków z racji głównie wykorzystania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, guzów ale i analizie dużych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada także wady. Główną jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce nadal czeka się nader długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy ultrasonografia. Istnieje opcja wykonania rezonansu prywatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa diagnozowanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest niezbędny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.
Na samo badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób prześwietla MRI?

Podczas rezonansu pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które na drodze uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o strukturze organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd strasznie ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *