Dlaczego diety nie działają?

Dlaczego diety nie działają?

Stosowałeś wiele diet, ale efekt jest ten sam – kilogramy wracają nawet z nawiązką? A może dostrzegasz, że z każdą kolejną dietą jest coraz trudniej zgubić kilogramy? Poznaj tego przyczyny!

Dieta=dieta odchudzającą

Dieta jest tak właściwie sposobem odżywiania. Choć potocznie często oznacza dietę odchudzającą. I to właśnie jeden z powodów, dlaczego diety nie działają. Chcąc szybko zrzucić zbędne kilogramy szukamy diet dających znaczące efekty w krótkim czasie. Tylko co potem?

„Modna”dieta, dieta koleżanki

Większość diet, których spektakularne rezultaty widać w krótkim czasie, w dłuższej perspektywie czasu bardziej szkodzi niż pomaga. Zwykle diety nie są dostosowane do indywidulanych potrzeb – płci, wieku, aktywności fizycznej, systemu pracy, preferencji pokarmowych. Stosowane przez dłuższy czas nie dostarczają niezbędnych składników pokarmowych, a są one potrzebne do utrzymania ciała i psychiki w zdrowiu. Zbyt drastyczne obniżenie kalorii prowadzi ponadto do spowolnienia metabolizmu, rozregulowania układu hormonalnego, złego samopoczucia, napadów wilczego apetytu i efektu jo-jo.

Nakazy, zakazy

Często dieta jest „wycinkiem” z życia pełnym zakazów, nakazów. Przez pierwszy tydzień stosowanie się do nawet rygorystycznej diety jest dosyć łatwe. Masz silną motywację. Jednak po kilkunastu dniach/ kilku miesiącach pojawiają się zwykle pierwsze trudności – późny powrót z pracy/ spotkanie ze znajomymi/ wyjazd. A ty nie wiesz co w takiej sytuacji zrobić, jakie produkty wybrać… często ulegasz pokusie zjedzenia produktu zakazanego – np. kawałka ciastka/ pizzy a w Twojej głowie brzmi myśl „Złamałam zasady. Znowu się nie udało”, więc sięgasz po kolejne… a następnego dnia całkiem odstępujesz od diety aż do kolejnej „cudownej” diety, ale podczas tej pojawia się pokusa zjedzenia np. batonika/ wypicia piwa i znowu rezygnujesz – i tak tworzy się „błędne koło”…

Gdy nauczysz się sam komponować jadłospis i zdobędziesz wiedzę na temat działania składników pokarmowych na Twoje ciało, znacznie łatwiej będzie Ci pokonywać takie trudności. Będziesz w stanie radzić sobie z przeszkodami.

Brak zmian na stałe

Nie możesz oczekiwać trwałych skutków swoich działań, jeśli zmiana Twojej postawy nie nastąpi na stałe! Kluczem do trwałej zmiany jest zmiana starych nawyków i zastąpienie ich nowymi. Na początku może to być trudne, ale z czasem czynność wykonywana systematycznie stanie się czymś naturalnym – nawykiem.

Nie walczysz z przyczyną

By skutecznie schudnąć należy poznać przyczyny nadmiernej masy ciała. Często jedzenie staje się ucieczką – zajadamy emocje. A tylko nauka rozpoznawania emocji oraz radzenia sobie z nimi pozwala na odzyskanie równowagi. Być może nie potrafisz przyrządzać potraw, które nie byłyby „bombą kaloryczną”, a przy tym by jeszcze Tobie smakowały. Znacznie może Ci pomóc dietetyk, pokazując pomysły na smaczne posiłki dostosowane do Twojego zapotrzebowania energetycznego i na składniki pokarmowe, a także dostosowane do Twoich preferencji smakowych.

Nie właściwy cel radzi Dietetyk Warszawa

Powinieneś chcieć schudnąć dla siebie na stałe (np. by lepiej się czuć, mieć więcej energii, wchodzenie po kilku schodach nie sprawiało trudności…). Nie dlatego, że za kilka miesięcy masz ważne wydarzenie, na którym chcesz pięknie się prezentować. To może być Twoją motywacją krótkoterminową. Ale co potem? Porzucisz zmianę nawyków, czy znów szybko zgubić kilogramy przed kolejnym tego typu spotkaniem?

Już wkrótce dowiesz się więcej na temat kroków do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *