Jest wiele chorób, które dotykają ludzki układ nerwowy. Jedną z najczęściej spotykanych przez neurolog z Warszawy jest migrena.
Neurologia za migrenę uznaje regularnie powtarzający się, jednostronny ból głowy. Migrena jest taką chorobą, która potrafi trwać dwie lub trzy godziny, a nawet trzy dni. Neurologia wyróżnia kilka rodzajów migreny. Rodzaje te zależne są od stopnia jej nasilenia i częstotliwości występowania. W przypadku migreny konieczne jest unikanie sytuacji stresowych, ponieważ one wpływają na to, że migrena jest mocniejsza i bóle nasilają się proporcjonalnie do dawki przechodzonego stresu. To samo ma miejsce w czasie wysiłku fizycznego, który jest odradzany osobom chorym.
Oprócz bólu w czasie migreny pojawiają się również inne objawy.
Chodzi przede wszystkim o występowanie światłowstrętu i nadmiernej wrażliwości na dźwięki i zapachy. W niektórych przypadkach mowa jest również o wymiotach i nudnościach. Przed atakiem migreny dziesięć procent chorych może mieć zaburzenia widzenia. Jak wynika ze statystyk migrena może w różnych fazach życia dotykać nawet dwudziestu ośmiu procent ludzi. Zdecydowanie częściej jej ofiarami padają kobiety. W ostatnich latach notuje się niepokojący wzrost zachorowań u dziewcząt. Ataki migreny zmniejszają się u kobiet po wejściu w stan menopauzy. Im starszy człowiek tym mniejsza szansa na to, że będzie on cierpiał na migrenę. Po siedemdziesiątym roku życia takich osób jest jedynie pięć procent. Spadek jest więc zauważalny.